Odrazy

Réžia:Andrzej Wajda, Andrzej Wajda
Hrajú:Bogusław Linda, Aleksandra Justa, Zofia Wichłacz, Krzysztof Pieczyński
Žáner:Dráma, Životopisný

Posledný film legendy poľskej kinematografie Andrzeja Wajdu, portrét zachycujúci vášnivý boj nezávislého umelca so stalinskými doktrínami, boj na život a na smrť.

Réžia: Andrzej Wajda, Andrzej Wajda  •  Scenár: Andrzej Mularczyk  •  Kamera: Paweł Edelman  •  Hrajú: Bogusław Linda, Aleksandra Justa, Zofia Wichłacz, Krzysztof Pieczyński, Szymon Bobrowski, Mariusz Bonaszewski, Maria Semotiuk

Film o živote avantgardného maliara Władysława Strzemińského prekypuje energiou, vášňou a triezvym hnevom: zobrazuje život muža, ktorý odmietol prispôsobiť sa oficiálnej ideológii, i keď to ohrozilo jeho existenciu. Strzemiński ako umelec a učiteľ dokázal upútať a vyžaroval charizmu. Wajda začína rozprávať jeho príbeh v povojnovej Lodži, kde Strzemiński pôsobí ako učiteľ na Vyššej škole výtvarných umení. Jeho myšlienky tvrdo narazia na Stalinove nariadenia o tom, čo je skutočne dobré pre masy: sociálny realizmus a povrchný pozitivizmus. Z tejto dynamiky vzniká podmanivý príbeh o človeku pevných zásad, ktorý čelil ľahostajnosti a onedlho nato aj hnevu úradných činiteľov, odhodlaných skoncovať s každým, kto spochybnil líniu strany. Strzemiński bol búrlivým živlom, ktorého obdivovali nielen jeho študenti, ale celá mladá generácia.

Rok výroby: 2016

• Poľsko

Rok výroby: 2016

• Poľsko

Kalendár podujatí

december
27 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Prejdite myšou nad kalendár a zobrazia sa Vám podujatia. Kliknutím na podujatie zobrazíte podrobnosti.